ariu
20 بهمن 1401 - 15:55

تأمین آب ‌صنایع از ‌پساب/ ۱۸ پروژه تصفیه‌خانه در حال احداث است

رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: بیش از ۳۷۰ طرح اقتصادی در شهرک‌های صنعتی کشور با اعتباری بالغ بر بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان برای بهره‌برداری آماده بوده که نیازمند حمایت‌ است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، علی رسولیان ظهر امروز در آیین بهره‌برداری از 44 پروژه زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اصفهان ضمن تبریک چهل‌وچهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: در آیات و روایات مختلف نسبت به نزدیک بودن فقر و کفر به یکدیگر اشاره و تأکید شده است که پیرو این موضوع رهبر معظم انقلاب برای رشد کشور و عزت مردم بر مبحث تولید تأکید دارند.

وی افزود: تولید تنها راه ایجاد اشتغال پایدار، تأمین معیشت و نیازهای مردم است. امروز یکی از مهم‌ترین موضوعات کشور تولید است که در اینجا تولید توسط فعالان بخش خصوصی مدنظر قرار دارد چرا که آنها با وجود تحریم‌های ظالمانه نشان دادند که می‌توانند نیازهای کشور و مردم را تأمین کنند.  

معاون وزیر صمت و رئیس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی تصریح کرد: بدون داشتن تولید مناسب نمی‌توان نسبت به صادرات کالا اقدام کرد و در این زمینه افتخارآفرین بود و بدون حمایت تولید با مشکلات فراوانی مواجه هستیم. مطابق با آنچه در آمار اعلام شده، روند رو به رشدی را در آمار تولید کشور شاهد هستیم که در این راستا بیش از 370 طرح اقتصادی در شهرک‌های صنعتی کشور با اعتباری بالغ بر بیش از 23 هزار میلیارد تومان برای بهره‌برداری آماده بوده که نیازمند حمایت‌ است.  

وی با تأکید بر توجه به زیرساخت‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم در تولید، بیان کرد: اکنون در کشور شاهد برخی ناترازی‌های جدی هستیم که به تغییر در بعضی حکمرانی‌ها نیازمند است، به همین دلیل بود که در زمستان سال جاری در صنایع تولیدی شاهد قطعی برق و گاز بودیم در صورتی که باید تولید را سرپا نگه‌داریم.  

رسولیان با بیان آنکه به دنبال رویکرد خوب وزارت نیرو به دنبال رسیدگی به پست‌های برق با همکاری این وزارتخانه هستیم، خاطرنشان کرد: در این راستا بیش از 95 پست برقی داریم که نیازهای زیرساختی برق شهرستان‌ها را تأمین می‌کند، که وزارت صمت ضمن پذیرش تأمین بخشی از کسری این موضوع با جدیت به آن ورود پیدا کرده است.  

وی ادامه داد: به دنبال این اقدام اکنون به طور مستقیم در 31 نیروگاه در حال مشارکت هستیم، چرا که در سال جاری در اوج کسری برق 8 هزار مگاوات ناترازی داشتیم و نتیجه این مشارکت و همراهی تأمین بخشی از کمبود برق کشور در بازه زمانی 2 ساله با محوریت صنایع می‌شود.  

معاون وزیر صمت با بیان آنکه برای نیروگاه‌های کوچک مقیاس تفاهمات خوبی داریم و در این راستا این نیروگاه‌ها با محوریت فعالان اقتصادی در تابستان هزار مگاوات به صنعت برق کشور کمک کردند گفت: امیدواریم با مشکلات کمتری در تابستان سال آتی مواجه شویم.  

وی گفت: موضوع تأمین آب، محور عمده پروژه‌های در حال بهره‌براری در دهه فجر در سطح استان و کشور است که در این حوزه ناترازی داریم. با وجود آنکه سهم صنعت در آب نزدیک به 2 درصد است اما بیش از 37 درصد اشتغال کشور به صنایع ارتباط دارد.  

رسولیان با بیان آنکه طرح‌های انتقال آب با محوریت صنایع در حال برنامه‌ریزی و انجام است، خاطرنشان کرد: وزیر در این باره عزم آن را دارند که به این موضوع ورود پیدا کنند.  

وی درخصوص بهره‌مندی از پساب‌ها در بخش‌های مختلف بیان کرد: نزدیک به 70 میلیون متر مکعب پساب شهری در سال گذشته خریداری شد که اکنون بیش از 700 میلیون متر مکعب پساب وجود دارد که در حال پیگیری ورود این میزان پساب به صنعت هستیم و به دنبال این اقدام 18 پروژه تصفیه‌خانه در حال احداث است.

معاون وزیر صمت با بیان آنکه بودجه دولتی‌مان کمتر از 9 درصد یعنی حدود 700 میلیارد تومان است، تصریح کرد: اما در سفرهای استانی از مجموع کمک‌های بخش‌های مختلف مانند وزارت نیرو حدود 10 هزار میلیارد تومان مصوبه داریم. در سال آتی به دنبال آن هستیم تا نزدیک به 59 هزار مترمکعب پساب را بازچرخانی کامل کنیم ضمن بهره‌مندی از آن در صنعت و فضای سبز شهرک‌ها، الگوی جدیدی برای تأمین منابع آبی صنایع ایجاد کنیم.  

انتهای پیام/163/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029946