ariu
20 بهمن 1401 - 15:19

۱۲ هزار و ۳۰۴کردستانی در یکسال گذشته ازدواج کردند

مدیرکل ثبت‌احوال کردستان از ثبت ۱۲هزار و ۳۰۴مورد واقعه ازدواج از بهمن ماه سال گذشته تا بهمن امسال در استان خبر داد.

علی جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج با اشاره به اینکه مهلت ثبت ولادت 15روز و فوت در سامانه ثبت احوال 10 روز است، اظهار داشت: از بهمن سال گذشته تا ابتدای بهمن امسال 22هزار و 693واقعه ولادت در استان ثبت شده است.

وی با بیان اینکه در همین مدت هشت هزار و 143 واقعه وفات به ثبت رسیده است، گفت: در مقابل ثبت هر 100 واقعه وفات زنان، 128مورد فوت مردان ثبت شده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان از ثبت 12هزار و 304مورد واقعه ازدواج از بهمن ماه سال گذشته تا بهمن امسال در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: متأسفانه در همین مدت 4هزار و 852 واقعه طلاق ثبت شده است.

وی با ذکر اینکه در سال گذشته 1730 نام و 900 نام خانوادگی در استان تغییر یافته و این در حالی‌ست که امسال 1270 نام و 231 نام خانوادگی را تغییر داده‌اند، عنوان کرد: در یک سال گذشته 86 هزار جلد شناسنامه صادر و 68هزار کارت ملی تحویل متقاضیان شده است.

جوکار با یادآوری اینکه در سال گذشته 43هزار و 817 نفر برای کارت ملی هوشمند تکمیل ثبت‌نام کرده‌ بودند، اعلام کرد: حدود 99درصد از مردم تا پایان آبان‌ماه امسال تکمیل ثبت‌نام کارت ملی را انجام داده‌ و سایر افراد فاقد کارت ملی نیز می‌توانند برای دریافت اقدام کنند.

وی به کارت‌های ملی که تاریخ اعتبارشان پایان یافته است، نیز اشاره کرد و ادامه داد: کارت‌های هوشمند ملی که تاریخ اعتبارشان تمام شده ‌تا پایان سال 1405 تمدید اعتبار شده‌اند.

مدیرکل ثبت احوال استان کردستان با بیان اینکه در 11سال گذشته "محمد" بیشترین فراوانی را در بین نام‌های منتخب برای نوزادان پسر در استان داشته است، افزود: از سال 1398 تاکنون نیز" آنیا" پرشمارترین نام در بین نوزادان دختر است.

وی از راه‌اندازی سامانه تشخیص چهره از سوم دی امسال در کشور به عنوان یکی از خدمات نوین سازمان ثبت احوال اشاره کرد و گفت: این سامانه در کنار اطلاعات فردی، چهره افراد را نیز ارائه کرده که راه حلی برای جلوگیری از سواستفاده‌های احتمالی است.

جوکار در خصوص لزوم اعلام تغییرنشانی اظهار کرد: مطابق قانون اگر فردی محل سکونت ثبت شده اش تغییر کند و با آدرس ثبت شده در سازمان ثبت احوال مطابقت نداشته باشد، باید در اسرع وقت آن را به اداره ثبت احوال اطلاع دهد.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان یادآور شد: شهروندان برای این تغییر نشانی نیاز نیست که به سازمان ثبت احوال مراجعه کنند بلکه می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال و ورود به قسمت تغییر نشانی، به‌صورت رایگان آدرس جدید محل سکونت خود را وارد کنند.

انتهای پیام/486/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1029818